Web Tasarım

Küçük başlayın büyük düşünün.
Steve Jobs

Web tasarım, arka planda çalışan kodların renk, uyum ve düzen olarak sizlere yansıyan görsel şölenidir. Web tasarım işini gerçekten şölene çevirmek veya bu işi mahvetmek tamamen tasarımcının elindedir. Bu sebeple tecrübeli kişilerle çalışmak, işinizi deneyimli kişilere bırakmak maddi ve manevi olarak kaybınızın olmasını engeller. Silver Bilişim olarak bizler müşterilerimizin istek, ihtiyaç ve hedeflerini iyi anlayıp, onları iş ortağımız olarak gören bir anlayışa sahibiz. Tüm enerji ve birikimimizi genç ve enerjik kadromuz ile web ortamındaki ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullanıyoruz.

web tasarım

Kurumunuzun görünen yüzü olan web siteleriniz müşterilerinizin sizinle ilk karşılaştığı yer olabilir. Web sitesi bulunmayan veya amatörce yapılmış bir web sitesine sahip olan şirketler için bu karşılaşma güvenilirlikten uzak bir görünüm sergiler ve bu durum potansiyel müşterilerin kaybına sebep olur. Fakat profesyonel bir web sitesi ile bu karşılaşma daha güvenilir, daha kurumsal, daha yaratıcı bir hale gelebilir.

İnternet ortamında sizi temsil eden bir nevi sanal ortam ofisiniz olan yapı yalnızca görüntüden ibaret değildir. Onu yaşayan bir ofise çevirmek web tasarım ve yazılım çalışmaları ile mümkündür. Kurumsal kimliğinizi yansıtan web tasarımınız ile fark yaratmak için doğru adrestesiniz.

İyi bir web tasarımı sizi diğer rakip sitelerden farklı kılacaktır. Elbette bu farkı sağlamak yalnızca web tasarımla sağlanamaz. Aynı zamanda kaliteli içerikle de farkınızı ortaya koymaya devam edeceksiniz. Bunu bir örnekle açıklayalım. Bir restauranta gidiyorsunuz, yemek siparişi veriyorsunuz. Yemeğiniz geliyor. Yemekte ilk görmek istediğiniz görünümünün güzel olması. Eğer görünümü güzelse tadına yani içeriğine bakmak için daha hevesli olur ve merak edersiniz. Ama görünümü hoşunuza gitmezse içeriği ve tadı konusunda da hevesiniz kaçabilir. Belki tadı lezzetlidir ama görünüm itibariyle ilk izlenim olarak bir önyargıya sebep olmuştur. İşte web tasarımı da iyi olan şirketler bir merak uyandırır ve siz içeriğini de sayfa sayfa okumak istersiniz. Eğer site görünümü size hitap etmiyorsa, kullanım açısından karışıksa, yazı fontları okunmaz halde ise, renk karmaşası varsa içeriği okumadan o siteden kaçarsınız. İşte bu sebeple bir şirketin kendini güzel tanıtması için web tasarımı oldukça önemlidir.

Web tasarımı konusunda son yıllarda değişiklikler, yenilikler olmuştur. Yeni nesil tasarımlarla artık oldukça farklı tasarımlar yapılabilmektedir. Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla artık yeni nesil tasarımlar mobil uyumlu (responsive) tasarımlardır. Mobil uyumlu tasarımlar, akıllı telefonlarla site ziyaretlerinizde sizlere okuma kolaylığı sağlar. Mobil uyumlu olmayan eski nesil sitelerde yazıları okumak, resimleri görmek için ekranı büyütmek zorunda kalırsınız ve en sonunda bu kadar zorlukla uğraşmak istemeyip siteyi terk edersiniz. HTLM5 ve CSS3 ile yeni nesil tasarımlar istenildiği gibi hazırlanarak, tablet ve akıllı telefon ekran ölçülerine göre istenilen görünüm sağlanabilmektedir. Silver Bilişim, gelişen teknolojiyi kullanarak yeni nesil web tasarımları ile müşterilerinin istek ve beklentilerini en iyi şekilde karşılamaktadır.

Kullanıcı dostu arayüzlerle müşterilerinin istekleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Silver Bilişim, bir ziyaretçi siteye girdiğinde ne görmek ister mantığıyla hareket eder. Kullanıcı bir siteye girdiğinde karmakarışık bir web tasarımıyla karşılaşıyorsa, aradığını bulamaz. Neyi nerede arayacağını da anlayamaz. Böylece sitenin ziyaretçi sayısı giderek azalmaya başlar ve belki de üst sıralarda olan sitenizin sıralaması arama motorları tarafından zamanla aşağı doğru çekilmeye başlar. Bu sebeple bir web sitesi tasarlarken kullanıcı dostu web tasarımları yapmaya dikkat edilmelidir.

Web tasarımı tek başına düşünülemez. Son zamanlarda dijital dünya rekabeti artmıştır ve giderek de artmaya devam etmektedir. Bu rekabet dünyasında işinizle ilgili anahtar kelimelerinizle arama motorlarında arandığınızda ilk sıralarda çıkmanız rakiplerinizden önce sizin bulunmanıza olanak sağlayacaktır. Dolayısıyla potansiyel müşteri kitleniz rakiplerinizden önce sizi tercih edecektir. Bu durum da web sitenizin “SEO dostu web tasarımı” ile tasarlanmış olması mümkündür. Sitenizin ana sayfa ve alt sayfalarının title, description gibi alanlarının SEO uyumlu düzenlenmesi ve özgün içerikle desteklenmesiyle SEO dostu web tasarımları ortaya çıkartılır. Eğer siz de dijital rekabet dünyasında sıralamanızın yüksek olmasını ve rakiplerinizden her zaman önde olmak istiyorsanız Silver Bilişim, mobil uyumlu, SEO ve kullanıcı dostu web tasarımları ile siz değerli müşterilerini bekliyor. Unutmayın ki “Kalite, tesadüf değildir.”

Web tasarım işinde “Kullanıcı Deneyimi(UX)” de oldukça önemlidir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcı için sitenizin kullanışlı olması gerekir. Web sitenizde uzun süre vakit geçirilebilmesi için sayfalarınız için gereken bazı özellikler tam olmalıdır. Örneğin; kullanıcı arama motoruna yazdığı anahtar kelimelerle sitenize geldi. Fakat aradığı anahtar kelimeyle alakalı her hangi bir içeriğinize rastlamaması siteden hızlıca çıkmasına ve dolayısıyla site kalite puanınızın düşmesine sebep olur. Dolayısıyla içeriğiniz tutarlı olmalıdır. Bu durum şöyle de yaşanabilirdi. Kullanıcı sitenize geldi, fakat içeriğiniz okunamıyor, özellikle de mobil kullanıcı ise kullanışsız ve okunamayan bir web sitesi kullanıcı dostu web sitesi olma özelliğinden yoksun demektir. İçeriğinizin okunamayışı da kullanıcıların sitenizden çıkış hızını etkiler ve aynı olumsuz duruma sebep olur.

Web tasarım kullanıcı deneyimi için gerekli özellikleri artıracak olursak site açılış hızını da bunların içerisine ekleyebiliriz. Site açılış hızının maksimum 3 saniye olması öngörülür ki kullanıcı daha site açılamadan siteyi terk etmesin. Eğer web sitenizin site açılış hızını hem mobil hem de masaüstünde test etmek istiyorsanız PageSpeed Insights ’ı ziyaret edebilirsiniz. Mobilde ortalama 60 ve masaüstünde ortalama olarak 70 hız olarak iyi sayılabilir.

Web tasarım kullanıcı deneyiminde size bol avantaj sağlayacak özelliklerden biri de site navigasyonunuzun yeterli ve kullanışlı olmasıdır. Sitenizde kolay ve anlaşılır bir şekilde gezinmeyi sağlayacak navigasyon kullanıcıların sitenizde keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır. Menünüz sitenizde gezilebilecek sayfaları barındırmalı, alakalı bölümlere kullanıcı yönlendirilebilmelidir. Örneğin; kullanıcı bir blog yazısı okuyorsa alt veya yan sekmelerde benzer yazılar veya dikkatinizi çekebilecek diğer yazılar olarak ilgili konu etiketleriyle bağlantılı diğer yazılara yönlendirmeler yapılabilir. Böylece kullanıcı belli bir konuya yönelmişken o konuyla ilgili olabilecek diğer yazılar da dikkatini çekecek ve sitede kalma süresi uzayacaktır.

Web sitenizin tasarımını ne kadar kullanıcı deneyimini önemseyerek yapar veya yaptırırsanız site ziyaretçileriniz ve sitenizde kalma süreleri o kadar artacaktır. Unutmayın ki alakalı içerikler, sitenizin açılma hızı, menünüzün yönlendirme özelliğinin başarılı oluşu kullanıcı deneyiminde önemli etkenlerdir. İyi bir web tasarımı aynı zamanda Kullanıcı ve Seo Dostu web tasarımıdır.