Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir ?

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

Kullanıcı deneyimi yani İngilizce "User Experience" baş harflerinden oluşan UX, bir kullanıcının aldığı hizmetle etkileşimi olarak tanımlanabilir. Daha açık bir deyişle; bir kullanıcının aldığı hizmetten memnun olup olmaması, o hizmeti alırken ve aldıktan sonra yaşadığı iyi veya kötü deneyimleri kapsayan tecrübeler örgüsüdür. Bir web sitesine girdiğinizde orada geçirdiğiniz süre SEO açısından önemlidir. Bu süreyi etkileyen temel unsurlar incelendiğinde ortaya kullanıcı deneyimi tanımı çıkmaktadır. Gelin bu tanımı daha detaylı olarak inceleyelim. İhtiyacınız olan herhangi bir konuyu internetten arattığınızda genellikle arama motorlarında ilk sıralarda yer alan sitelere girersiniz. Bu sitelerde ya bolca vakit geçirirsiniz ki bu iyiye işarettir. Ya da hemen siteden çıkıp bir diğer sitede çare aramak istersiniz. Bir sitede geçirdiğiniz uzun sürenin sebepleri genel olarak şunlardır:

* Arama motorunda arattığınız anahtar kelime için doğru cevabı bulmuşsunuzdur ve size bu konuda yeterli açık bilgi sunulmaktadır.

* Gezindiğiniz site navigasyonu sizi doğru olarak yönlendirip sıkılmadan sitede gezinmenizi sağlıyordur.

* Sitenin tasarımı hoşunuza gitmiştir ve açtığınız her sayfa hızlı bir şekilde açılıp vaktinizi ekstra olarak çalmıyordur.

* Eğer ki mobil cihazlardan giriyorsanız yazıları okumakta ve diğer menülere ulaşmakta zorluk çekmiyorsunuzdur; dolayısıyla site mobil uyumludur.

İşte böyle kullanıcının güzel ve uzun vakit geçirmesini sağlayan alternatifler kullanıcı deneyimini oluşturmaktadır. Eğer siz kullanıcıyı memnun edecek bir site hizmeti sunarsanız, kullanıcı deneyimi burada olumlu olacak ve kullanıcı uzun süreli olarak sitenizde kalacaktır. Bu da sizin arama motorlarında daha üst sıralarda olmanıza etki edecektir. Siteniz yavaş açılıyorsa, sitenizde kullanıcının aradığı sorularla alakasız içerikler veya kalitesiz içerikler yer alıyorsa, sayfa yönlenmeleri doğru olarak bulunmuyorsa, sitenizde kırık linkler varsa kısacası siteniz hem göze hem beyne hitap etmiyorsa kullanıcının sitenize girmesiyle çıkması arasında zaman farkı neredeyse yoktur. Kullanıcı deneyimi, sunduğunuz hizmetin gerekli yerlere ulaşması bakımında oldukça önemlidir. Bu sebeple kendinizi sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı gözüyle deneyimleyin. Eğer memnunsanız sorun yok fakat siz bile kendi sitenizde vakit geçirmek istemiyorsanız yenilenmenin vakti çoktan gelmiş demektir.