Web tasarımı Neden Önemlidir?

Web Tasarımı Neden Önemlidir?

Web tasarımı, şirketlerin insanlara ulaşmasını sağlayan kurumsal kimlikleridir. Bu kimlikler sayesinde şirketler milyonlarca kişiye ulaşabilmekte ve kendilerini kolaylıkla tanıtabilme imkanı bulmaktadırlar. Bu kadar önem arz eden ve sizi insanların karşısına çıkaran ilk yüzünüzün doğru tasarlanması ve kodlanması 1-0 önde başlamanız anlamına gelir. Peki web tasarımı için olmazsa olmaz konular nelerdir?

Sanatla uğraşan her meslek grubu için estetiksel görseller ne kadar önemliyse bir web tasarımcısı için de tasarımının estetik duruşu o kadar önemlidir. Web tasarımı'nın temel unsurları olan düzen, renk, biçim, içerik ve kullanılan diğer unsurlar birbirleriyle öyle güzel harmanlanmalıdır ki ziyaretçilere görsel bir şölen yaşatılmalıdır. Bu noktada hangi renklerin birbirleriyle uyumlu olup olmadığı, hangi yazı fontları ve stillerinin kullanıcıya daha çok hitap edeceği konuları oldukça önem taşımaktadır.

Site ziyaretleri sırasında göze hitap edip kullanıcının beğenisini kazanan tasarımlar için bir sonraki önemli aşama kullanıcı kolaylığıdır. Navigasyon araçları doğru bir şekilde kullanıcıya yol göstermeli ve kullanıcı sıkılmadan sayfayı ziyaret edebilmelidir. Kullanıcının hangi sayfaya nasıl gideceğini kolaylaştıran bir arayüz sayfada kalma süresini de artıracaktır. Örneğin; çok uzun yazılar barındıran ve sayfanın en altlarına kadar gitmeye sebep olan sayfalarda, sayfanın en üstüne tekrar dönebilmeyi sağlayan ve diğer menülere geçiş yapabilmeyi sağlayan bir tasarım kullanıcının işini kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde herhangi bir yönlendirme bulunmadığı zaman kullanıcı sıkılmakta ve kısa süre içinde sitenizden ayrılma isteği duymaktadır. Şirket prestiji açısından da hoş olmayan bu durumla karşılaşmamak için doğru insanlara kaliteli ve isteklerinizi karşılayabilen bir web tasarımı yaptırılmalıdır.

Görsellik, uyum, düzen ve içerik açısından sizin renklerinizi taşıyan bir web tasarımı ile karşılaşan ziyaretçileriniz için bir adım öndesinizdir. Kaliteli bir kurumsal kimliğe sahip olmayı her şirket ister fakat herkes başaramaz. Bu sebeple profesyonel, referansları size de hitap eden, renk, biçim uyumu konusunda başarılı kişilere işinizi teslim ediniz ki yüksek maliyetlerle içi boş bir tasarıma sahip olmak zorunda kalmayınız.