Seo Title ve Description Optimizasyonu

Seo Title ve Description Optimizasyonu

Site içi seo çalışmalarının temel taşlarından olan title, description ve urllerin optimizasyonu konusundan bahsedeceğiz bugün. Seo çalışmasının birinci adımı olan site içi seo’da en çok dikkat etmemiz gereken hususlar aslında title, description ve urllerimizdir. Doğru anahtar kelimelerin seçiminden sonra doğru değişiklikler sizleri çok daha iyi konumlara getirecektir arama motorlarında. Yapacağımız değişiklerin tamamen doğal olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Birbirini tekrar eden kelimeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Seo Title Optimizasyonu

Google'da arama yaptığımızda karşımıza çıkan sonuçlarda mavi yazı ile yazılı yazılar sitemizdeki Title alanlarını oluşturmaktadır. İstatistiklere bakıldığında arama sonuçlarının %99 gibi büyük bir oranı kullanıcılar tarafından title alanlarının ilgisini çekerek gelmektedir. Peki bu title alanlarımız nasıl olmalı ? Title alanlarımız slogan şeklinde insanların ilgisini çekecek şekilde olmalıdır. Google bu konuda 65 karakter sınırı koymaktadır. 65 karakterden uzun olan title alanları arandığında … şeklinde çıkmakta ve tavsiye edilmemektedir. Gereksiz yere tekrarlardan kaçınmalı yalın ve slogan şeklinde olmalıdır. Her sayfamızın title kısmı mutlaka farklı olmalıdır. Her sayfa kendi ile alakalı titlelardan oluşmalıdır. Ürün detay sayfasında isek ürün ile ilgili başlık kategori sayfasında isek kategoriye ile alakalı title olmalıdır. Site Description Optimizasyonu

Title alanından sonra en dikkat edilen noktalardan birtanesi de description yani açıklama alanımızdır. Arama yaptığımızda title alanının hemen altında gözüken kısımdır. Açıklama alanlarımızda sloganımıza yani başlığımıza ait açıklayıcı bilgileri güven verici kaliteli ürün uygun fiyatlar gibi güven verici cümle ile desteklemeliyiz. Açıklama alanı da title alanı gibi kısıtlı bir karakter sayısı içermektedir ve 154 karakteri geçmemelidir. Açıklama alanımız kendimize özgü kelimelerimiz ile yazılmalıdır ve tekrar kelimelerden oluşmamalıdır. Müşteri sizi neden tercih etmeli sattığınız ürün ya da hizmeti 154 karakter ile açıklamalısınız.