Site Map - Site Haritası Nedir ?

Site Map - Site Haritası Nedir ?

Sitemizde bulunan sayfalarımızın(linkler) bulunduğu xml formatındaki dosyaya site haritası denir. Dilimize de Site Haritası olarak geçimiştir. Peki ne işe yarar bu site haritası ? Googlebot gibi arama motoru botlarının sitemize geldiğinde ilk baktığı dosya Sitemap’dir. Sitemizdeki sayfalarımızın listesi olan bu XML formatındaki dosya, arama motoru botları için aslında bir kılavuzdur. Arama motorlarında indexleme hızımız sitemap sayesinde çok hızlı olabilmektedir. Sitemizi ziyaret eden botlar Site Haritamız sayesinde sayfamızın ne kadar sıklıkla güncellendiğini, en son güncellenme zamanını, sitemizdeki sayfalarımızın önem seviyesini belirleyebilmektedir. Sitemap dosyamızın olması bize neler sağlar ? Sitemap dosyasının faydaları nelerdir ?

İndexlenirken GoogleBotları sitemizde sitemap.xml dosyamız var ise ilk önce buradaki linklerimize bakar ve dolayısıyla yol gösterici bir dosya olduğundan indexlenme hızımız hem daha ayrıntılı hemde daha hızlı olacaktır. Site haritasını kullanmaya başladığınızdan itibaren GoogleBotları tarafından daha çabuk fark edilecek index hızınızda ve sayınızda artışlar gözlemlenecektir.

Sitemap'inizi kendiniz el ile oluşturabileceğiniz gibi bu işi yapan ücretsiz sitelerde mevcuttur. Hemen sitenizin sitemap'ini oluşturmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Site haritası oluştur

Oluşturmuş olduğunuz sitemap.xml dosyamızı serverda ana dizinimize attıktan sonra sıra geldi Google'a sitemap'imizi tanıtmaya. Aşağıdaki adımları izleyerek sitemap dosyanızı GoogleBotlarına kolaylıkla tanıtabilirsiniz.

• İlk önce bu işlemi yapabilmeniz için bir Gmail hesabınız olmalıdır. Gmail hesabınız yok ise hemen oluşturmak için buraya tıklayınız. Hesabınız var ise alttaki adıma geçebilirsiniz.

• Hesabınızı oluşturduktan sonra buraya tıklayınız.

• Google'ın webmaster tools ekranı açılacaktır. Şayet daha önceden buraya sitenizi eklemediyseniz "Özellik Ekle" adımını izleyip istenilen bilgileri eksiksiz doldururak sitenizi ekleyiniz. (Daha önceden eklediyseniz aşağıdaki adıma geçebilirsiniz)

• Sitenizi ekledikten sonra sitenizin linkine tıklayarak "Kontrol Paneli" ekranına ulaşınız. Bu ekranda sol menüde bulunan "Tarama" sekmesine tıklayarak alt menüleri açınız. Alt menülerin 5. Satırında bulunan "Site Haritaları" başlığına tıklayınız.

• Açılan ekranda daha önceden eklediyseniz eklemiş olduğunuz site haritaları gözükecektir. Site haritası eklemek için sağ üst köşede bulunan "Site haritası ekleme / Test Etme" butonuna tıklayınız.

• Ufak bir kutucuk açılacak ve siteniz otomatik olarak gözükecektir. Açılan kutucuğa sitemap.xml adında kaydettiğimiz site haritamızı yazıyoruz ve gönder butonuna tıklıyoruz. (http: //www.silverbilisim.com/sitemap.xml şeklinde yazıyoruz)

Site haritamızı artık GoogleBotlarına tanıtmış olduk. Böylece sitemizi GoogleBotları daha sık ziyaret edecek ve daha fazla,daha hızlı index almış olacağız.