Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

Resim optimizasyonu, internet sitelerinde sayfaların açılış hızını etkileyen en önemli unsurlardandır. Optimizasyon iyileştirme demektir ve resim optimizasyonu da web sitelerinde kullanılan resimlerin boyutlandırılması, etiketlerin düzgün kullanılması şeklindeki iyileştirmelerdir. Özellikle arama motorları açısından bu iyileştirilmenin yapılması büyük önem taşır.

Resim optimizasyonunda yapılması gereken öncelikli işlem boyutlandırmadır. Büyük boyutlu fotoğraflar sayfanın açılış hızını düşürmektedir. Bu sebeple fotoğraf boyutları küçültülmelidir. Bu işlem basit düzenlemelerin yapılabildiği “paint” gibi programlarla değil de profesyonel resim programlarından “photoshop” ile yapılmalıdır. Resim istenilen boyuta getirildikten sonra xhtml’de img src="…jpg height=…px width=…px" olarak resmin yükseklik ve genişlik oranları verilmelidir. Sayfa açılış hızı dışında arama motorlarında kullanılan resimlerin kolaylıkla taranabilmesi için resimlere verilen “alt etiketleri” ve “title”lar da önemlidir. Kullanılan bir resim arabayla ilgiliyse alt etiketi veya title olarak alakasız bir şekilde 1234.jpg veya kapi.png gibi etiketler kullanılmamalıdır. Arabayla ilgiliyse arama motorlarında araba yazınca resmimizin taranıp çıkmasını istiyorsak araba.jpg gibi bir isim verilebilir. Title’lar da çok uzun içerikli olmamalıdır. Kullanılan resme uygun 2-3 kelimelik bir title yeterli olacaktır. Web sitelerinizin sayfa hızlarını Google Page Speed Tool’undan kontrol edebilirsiniz.

Sayfa ziyaretçilerinizin kullanımı açısından, SEO ve dolayısıyla da arama motorları açısından resim optimizasyonu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sayfanızın açılış hızı yavaşsa kullanıcı bir daha sayfaya gelmek istemeyebilir. SEO açısından da sayfanızın üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız bu duruma dikkat etmeniz gerekir. Arama motorları resimlerinizi kolayca bulabilmeli ve resimleriniz görsellerde ilgili anahtar kelimelerle çıkabilmelidir. Bunun için de yukarıda anlatılan “alt”, “title” etiketleri doğru kullanılmalıdır. Siteniz için gerekli resim optimizasyonunu yaptıktan sonra tekrar Google Page Speed Tool’unu kullanırsanız aradaki farkı sizler de net bir şekilde görebilirsiniz.