Seo'nun pazarlamaya etkisi nedir?

Seo'nun Pazarlamaya Etkisi Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte pazarlama stratejilerinde de değişikliklere gidilmek zorunda kalınmıştır. Önceleri insanlara ulaşmak için sadece reklam kanalları yeterli görülebilirken şimdi çeşitli sosyal medya kanalları veya şirketin kendisini tanıtan internet siteleri bile yetersiz gelmektedir. Bunun sebebi tüketicinin alışkanlıklarının değişmesi ve ürünler arasındaki farklılıkların yavaş yavaş azalmaya başlamasıdır. Eğer firma olarak önde olmak istiyorsanız ya spesifik bir şeyler yapıp sektörünüzde tek olacaksınız ya da hitap ettiğiniz kişilere gerçekten doğru yöntemlerle ulaşacaksınız. Bu yöntemleri belirlemek için kime ne şekilde hizmet vermek istediğinizi iyi düşünmeli ve kimlere ulaşmak istediğinizi iyi bilmelisiniz. Firma olarak hizmet verdiğiniz sektör için kullanıcılar size arama motorlarına hangi kelime veya kelime gruplarını yazarak ulaşmalı öncelikle bu düşünülmeli. Bunun akabinde de arama motorlarına size ulaşmak için yazılan hizmet adı ile siz kaçıncı sayfalarda çıkarsanız sizlere çabuk ulaşılabilecek? Eğer arama motorlarında ilk beş sayfa içinde değilseniz internet ortamından insanlar sizleri nasıl bulabilecekler veya sizin bu sektörde olduğunuzdan nasıl haberleri olacak? Dijital pazarlamaya oldukça katkısı olan SEO sizin şirketinizin gelir hacmini büyütmede gerçekten etkili olabilir mi hiç düşündünüz mü?

Günümüzde firmaların en büyük sorunu hizmet vereceği kişilere ulaşmakta zorluk yaşamasıdır. Özellikle artan rekabet dünyası içinde ayakta kalabilmek ve bayrağı sonuna kadar göğüsleyebilmek oldukça zordur. Bu sebeple firmanın kendisini gösterebilmesi ve hedeflediği müşteri portföyüne ulaşması gerekmektedir. Yaşadığımız bu zamanda insanların hizmet ararken en çok kullandığı araç internet arama motorlarıdır. Dolayısıyla öncelikle sizleri tanıtan kaliteli bir web siteniz olmalıdır. Web sitenizi sizi tanımayan, firmanızı bilmeyen bir kişinin reklamlar dışında sizleri bulabilmesi çok da kolay değildir. Web sitenizin anahtar kelimelerinizle arandığında ilk sayfalarda yer alması önemlidir. Çünkü zamanın herkes için değerli olduğu bu devirde kullanıcı aradığını ilk iki üç sayfada bulup diğer sayfalara göz atmıyor. Örneğin; çok güzel ve lezzetli çikolata üreten bir firmanız var ve size sadece etrafınızdaki kişiler müşteri olarak geliyor. Sevgililer gününde özel çikolatalar üretiyor ve bunu bir şekilde daha fazla kitleye duyurmak istiyorsunuz. Ama arama motorlarında da sevgililer günü çikolatası yazıldığında ilk on sayfa içinde bile yer almıyorsunuz. Siteniz için gerekli çalışmalar yapılsa ve arama motorlarında ilk sayfalarda yer alsanız hitap etmek istediğiniz bütün müşteriler size ulaşır. Böylece hem adınızı ve markanızı daha hızlı duyurursunuz hem de dükkanınız nerede olursa olsun bir şekilde müşteri almak istediği hizmeti sizden temin eder. İş hacminiz dolayısıyla geliriniz de organik olarak bir anda artmış olur. Arama motorlarında ilk sayfalarda yer almak daha önceki makalelerimizde bahsettiğimiz gibi site içi ve site dışı SEO çalışmaları ile mümkündür.

Kendinizi doğru tanıtan bir web sitesine sahipseniz sizlerin ilk sıralarda yer almanızı sağlamak SEO çalışmaları ile mümkün olacaktır. İstediğiniz anahtar kelime ile rekabet gücünüzü pozitif kullanabilir herkesten onlarca adım önde olabilirsiniz. Artan rekabet dünyasında sizler de elinizdeki bayrağı ilk sırada taşımak istiyorsanız düzenli SEO çalışmaları ile ilk sayfalarda yer alın ve biz size internetten ulaştık cümlesini duyabilin.