LSI Nedir ?

LSI Algoritması Nedir?

Latent Semantic Indexing harflerinin baş harfleri ile oluşan LSI dilimize Örtülü Anlamsal Dizinleme olarak geçmiştir. Peki nedir bu LSI veya LSI uyumlu makale ? Basit olarak açıklamak gerekirse terimleri birbirleriyle ilişkilendirmektir. Örnek vermek gerekirse sarı, beyaz, mavi dediğimizde Google aslında bunların bir renk olduğunu ve renk ile ilişkili olduğunu ve dolayısıyla anlatmaya çalıştığımız konunun renk olduğunu anlayabilmektedir. İskender dendiğinde Bursa, Pastırma dendiğinde Kayseri’nin akla gelmesi gibi denebilir kısaca. Google bizim demek istediğimizi aslında biz söylemeden anlayabilmektedir.

Makale yazarken LSI kurallarına mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor. Makalemizde bir anlam bütünlüğünün olması gerekiyor. Örneğin Basketbol ile ilgili yazdığımız makalenin içerisine futbol takım adları ya da futbolcu isimleri yazdığımızda makale genelimizde anlam bozukluğu olacağından bu konuya özenle dikkat edilmelidir. Yani basketbol üzerine yazdığımız makalemizde basketbol takımları, basketbol oyuncuları, basketbol oyun teknikleri gibi terimlerden bahsederek anlamsal olarak basketbol ile ilişkilendirme sağlamamız gerekir. Dolayısıyla Google da aynı insanlar gibi basketbol terimlerinden bahsederken aslında anlatmak istediğimiz şeyin basketbol olduğunu anlayabilmektedir. Google’da arama sonuçlarında çoğumuz denk gelmişizdir; bir şey aradığımızda genelde Wikipedia sonuçları ile karşılaşırız. Bunun temel nedeni aslında ilişkili kelimelerin kullanılmasından kaynaklıdır.

LSI tekniğine dikkat ederek oluşturulan içerik siteleri ve makale yazıları Google tarafından hızla dikkat çekmektedir. Google en çok içeriğe önem verdiğinden yazdığımız içerikleri LSI kuralları ile yazarsak arama sonuçlarında üst sıralarda olma olanağımız da bir o kadar yüksek olacaktır. Tabi içerik oluştururken yazacağımız makale ya da yazıları Google’ a göre değil de insanların ihtiyaçlarına göre yazmamız daha önemli olacaktır. Sitemize gelen ziyaretçilerimiz aradığı konuyu sitemizde bulacak ve sitemizde geçireceği süreye bağlı olarak Google nezdinde dikkatler üzerimizde olacaktır.