Google Adwords Nedir ?

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, Google’ın reklam vermek amaçlı sunduğu hizmettir. Google’ın sunduğu her hizmet gibi bu da potansiyel müşterilere ulaşabilmenin kolay yollarındandır. Tabi ki kolay dendiyse de Adwords işini bilmeden bu hiç de kolay olmayacaktır çünkü reklamınızı verirken de alışma evresinde biraz zorluk çekebilirsiniz. Bu sebeple bu işi yapan birilerinden yardım almak sizin yararınıza olacaktır. O halde Google Adwords nedir, Adwords’le ilgili bilinmesi gereken diğer terimler nelerdir gibi birçok sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

Sitenizdeki hizmeti veya ürünlerinizi tanıtmak, satışlarınızı arttırmak istiyor olabilirsiniz. Bu sebeple çeşitli reklam kanallarından faydalanabilirsiniz. Örneğin; dergi, gazete, televizyon gibi ama yaşadığımız bu devirde reklamların büyük bir kısmı internet reklamcılığına dönüştü. Artık hepimiz herhangi bir sorunun cevabını ararken bile Google’a sorar olduk. Dolayısıyla insanlar bir ürün veya hizmet satın almak istediklerinde de Google’a yazarak istediklerine ulaşabilmektedirler. Burada önemli olan sizin hangi anahtar kelimelerle bulunmak istediğiniz. Örneğin; web tasarım firmasıysanız ve sitenizde e-ticaret sitesi ile ilgili bir hizmetiniz yoksa Google Adwords için seçtiğiniz anahtar kelime e-ticaret olmamalı. Çünkü e-ticaret sitesi ihtiyacı olan birisi sizin sitenize girdiğinde almak istediği hizmetle karşılaşamaz ve dolayısıyla sizin de Adwords için harcamış olduğunuz maliyet boşa gider.

Google Adwords hesabını nasıl edinirim?

Google Adwords hesabı için öncelikle bir gmail hesabınız olması gerekmektedir. Daha sonra https://adwords.google.com adresine girerek kendi adwords kaydınızı yapabilirsiniz.

Google Adwords ücretlendirme nasıldır?

Burada mantık reklamın verildikten sonra ne kadar tıklama alırsan(tıklama başı maliyet:tbm) o kadar ödeme yaparsın mantığıdır. Bütçeni kendin belirlersin ve bütçen ne olursa olsun reklam verebilirsin.

Anahtar kelimelerimi nasıl doğru yönetirim?

Google Adwords’ü kullanırken anahtar kelimelerinizi ve sizi tanıtan metni doğru seçmelisiniz. Size “web tasarım” için müşteri gelmesini istiyorsanız anahtar kelimeniz “web tasarım” olmalıdır ve “web tasarım” anahtar kelimesini içeren tanıtıcı bir metin hazırlamalısınız.

Tıklama başı maliyetini (tbm) etkileyen unsurlar nelerdir?

Tıklama başı maliyeti anahtar kelime veya anahtar kelimelerinizle ilgili rakipleriniz belirler. Eğer o anahtar kelimede rakibiniz çoksa tbm niz de yüksek çıkar. Bunun dışında kalite puanınız da sizin tbm nizi etkilemektedir. Örneğin bir anahtar kelimede 1000 gösterim aldınız fakat 10 kere tıklandınız. Kalite puanınız düşer ve dolayısıyla tıklama başı maliyetiniz de artar. Bu sebeple verdiğiniz anahtar kelimeyle doğru bir reklam seçimi yapmalısınız.

Google Adwords hizmetiyle site ziyaret oranını arttırabilir ve doğru şekilde kullanımında kazançlarınızı da yükseltebilirsiniz. Google Adwords reklam sırası, eşlemeler ve tıklama oranları ile ilgili daha sonra makaleler paylaşılmaya devam edilecektir.